پروپوزال چیست؟ آموزش پروپوزال نویسی به صورت حرفه ای

پروپوزال چیست؟ آموزش پروپوزال نویسی به صورت حرفه ای

در این پست قصد داریم که بگوییم پروپوزال چیست؟. یک پروپوزال خوب از چه بخش هایی تشکیل شده است. نحوه ی نگارش پروپوزال، آموزش پروپوزال نویسی را از سطح مبتدی تا سطح پیشرفته و حرفه ای آموزش دهیم و در انتها نیز چند نمونه پروپوزال رایگان تکمیل شده را در جهت سهولت یادگیری نگارش پروپوزال معرفی کنیم.

امیدواریم با خواندن مطالب این پست که توسط متخصصین لنتز و بر اساس تجربیات اساتید برتر دانشگاه های ایران و تجربه نگارش بیش از 500 پروپوزال کسب شده است بتوانیم گامی مهم در جهت آموزش پروپوزال نویسی به دانشجویان ارائه دهیم.

اگر برای انجام پروپوزال کارشناسی ارشد و انجام پروپوزال دکتری نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید همین حالا با ما تماس بگیرید تا تیم با تجربه لندتز به طور رایگان با مشاوره تلفنی شما را راهنمایی کند.

شماره تماس :09373905862

پروپوزال چیست؟

یکی از دغدغه های اصلی برای دانشجویان و کسانی که نیاز به ارائه ی یک طرح تحقیقاتی دارند، زمانی است که با کلمه نوشتن پروپوزال مواجه می شوند و سردرگمی خاصی در مورد پروپوزال نویسی پیدا می کنند. از این رو در این بخش تعریف کلی از پروپوزال و اینکه پروپوزال چیست ارائه می دهیم.

تعریف پروپوزال: پروپوزال تحقیق، خلاصه ای مختصر، منسجم و مفید از تحقیق پیشنهادی شماست. در واقع مهمترین سندی است که به عنوان بخش از فرایند درخواست یک تحقیق نوشته می شود. مسائل یا سوالات اصلی و اهداف اصلی را که قصد دارید به آن بپردازید را مشخص می کند. نگارش پروپوزال به شما این فرصت را می دهد که نشان دهید استعداد و توانایی برای تحقیق در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و تحقیقات خارج از حوزه دانشگاه را داید. همچنین اصالت تحقیق پیشنهادی شما را نشان می دهد.

چه چیزی را باید در پروپوزال بنویسیم؟

صرف نظر از اینکه پروپوزال را برای چه کار تحقیقاتی نیاز دارید، پیشنهاد تحقیق شما معمولاً باید شامل اطلاعات زیر باشد:

1-عنوان

عنوان تحقیق یکی از بخش های اصلی پروپوزال می باشد. انتخاب درست عنوان تحقیق به شما کمک می کند که به راحتی هدف از انجام تحقیق و نحوه ی انجام تحقیق را مشخص کنید.  در ادامه نحوه ی انتخاب عنوان تحقیق به طور کامل توضیح داده می شود. برای انتخاب عنوان پروپوزال حتما بعد از انتخاب عنوان به سوالات زیر پاسخ دهید:

دلیل اصلی انتخاب این موضوع چیست؟

هدف اصلی از انجام این کار پژوهشی چیست؟

این پژوهش چه مشکلی را حل می کند؟

آیا موضوع انتخابی مورد علاقه شما می باشد؟

آیده و نوآوری در زمینه این موضوع دارید؟

چگونه به اطلاعات و پایگاه داده دسترسی پیدا می کنید؟

آیا این عنوان تکراری است یا خیر؟

چه نهادها و سازمان هایی را می توان برای کار پژوهشی خود انتخاب کنم؟

از چه ابزارهایی برای انجام طرح پژوهشی خود می توان استفاده کرد؟

نمونه هایی از عناوین پروپوزال برای دانشجویان را می توانید از لینک زیر مشاهده کنید.

آموزش پروپوزال نویسی : 8 گام اصلی در پروپوزال نویسی

1-چکیده یا خلاصه تحقیق

چکیده یا به عبارتی خلاصه تحقیق باید شامل بیانیه ای مختصر از تحقیق مورد نظر شما باشد که بیش از 250 کلمه نباشد. در هنگام نوشتن چکیده تحقیق باید کلیات تحقیق، مشکلی که می خواهید بررسی کنید، روش انجام کار و سوال اصلی تحقیقی که می خواهید به آن بپردازید باید نوشته شود.

2-بیان مسئله و اهمیت و ضرورت تحقیق

بیان مسئله تحقیق اولین بخش در نگارش پروپوزال می باشد. در نوشتن بیان مسئله باید کلیات تحقیق یا تاریخچه های کوچک در حد چند خط از مسئله را بیان کنید. همچنین مشکلاتی و معظلات تحقیق را بیان کنید و اصالت تحقیق را بنویسید. همچنین در بخش ضرورت و اهمیت تحقیق باید توضیح دهید که چرا تحقیق شما مهم است. دلایلی که نیاز است به این تحقیق پرداخته شود و با انجام این تحقیق چه مشکلاتی رفع می شود را بیان کنید.

3-سوالات تحقیق

پروپوزال باید اهداف اصلی و سوالاتی را که تحقیقات شما را هدایت می کند، تعیین کند. قبل از نوشتن پروپوزال خود، باید زمانی را برای تأمل در مورد سؤالات کلیدی که به دنبال پاسخ دادن به آنها هستید اختصاص دهید. تأمل در سؤالات پژوهشی، برای اطمینان از اینکه پروژه شما به اندازه کافی خوب و قابل پیاده سازی است، بسیار مهم می باشد. توجه داشته باشید که در پروپوزال نویسی در بخش سوالات تحقیق حتما سوالات اصلی که از عنوان نشات می گیرد را بنویسید.  

4-روش تحقیق

یکی از بخش های مهم در پروپوزال نویسی، روش تحقیق می باشد که مشخص می کند از چه روشی میخواهید تحقیق خود را انجام دهد. روش های شما ممکن است شامل بازدید از کتابخانه ها یا آرشیوهای خاص، شبیه سازی و مدل سازی با نرم افزارهای مهندسی، کار میدانی یا مصاحبه باشد.در ادامه نحوه ی نوشتن روش تحقیق را به صورت کامل توضیح می دهیم.

5-اهداف تحقیق

هدف یا اهداف تحقیق، نشانه گسترده ای از آنچه محقق می خواهد در تحقیق به دست آورد، ارائه می دهد. اهداف مربوط به پارامترها یا ابزارهای مورد استفاده برای دستیابی به هدف به طور کلی به عنوان اهداف اولیه و ثانویه طبقه بندی می شوند.

6-مروری بر تحقیقات گذشته

بررسی تحقیقات گذشته یکی از گام های اصلی برای متقاعد کردن خواننده یا دانشگاه برای انجام کار پژوهشی شما می باشد. . یک بررسی قوی ادبیات تحقیق، خواننده را متقاعد می کند که پروژه شما پایه محکمی در دانش یا نظریه های موجود دارد. همچنین نشان می دهد که شما به سادگی آنچه را که دیگران قبلاً انجام داده اند یا گفته اند تکرار نمی کنید.

7-فرضیات تحقیق

یک فرضیه تحقیق (فرضیه‌های چندگانه)، به عنوان مجموعه‌ای از اظهارات دقیق و آزمون‌پذیر، از آن چه که محققان به عنوان نتیجه‌ی مطالعه پیش‌بینی کرده‌اند، محسوب می‌شود.

فرضیه‌ها معمولا ارائه‌ی پیشنهادهایی در مورد وجود یک رابطه‌ی ممکن بین دو متغیر را شامل می‌شوند: متغیر مستقل (چیزی که محقق تغییر می‌دهد) و متغیر وابسته (چیزی که محقق آن را مورد سنجش قرار می‌دهد).

8- مراجع تحقیق

پروپوزال تحقیق شما باید شامل نقل قول های مناسب برای هر منبعی باشد که استفاده کرده اید، و جزئیات کامل نشر دهنده همیشه باید در لیست مرجع گنجانده شود. برای ایجاد سریع و آسان مرجع دهی، می توانید از استناد APA استفاده کنید.

گام های اصلی نگارش پروپوزال حرفه ای

در این بخش گام های اصلی در نگارش پروپوزال را به صورت حرفه ای به دانشجویان و کسانی که می خواهند یک کار تحقیقاتی خوب انجام دهند بیان می کنیم.

یک پروپوزال خوب و حرفه ای باید نشان دهد که چگونه کار شما با آنچه قبلاً در تحقیقات گذشته انجام شده است، متفاوت است. همچنین چه ایده و طرح جدیدی به تحقیقات گذشته اضافه می کنید.

پروپوزال حرفه ای باید به طور دقیق مشخص کتد که به چه سؤالی پاسخ خواهید داد. اهمیت آن و پیامدهای پاسخ را مشخص می کند. پیشنهاد پروپوزال باید بتواند کمیته ارزیابی (گروه داوری پروپوزال) را در مورد اعتبار، دستیابی، عملی بودن و دارای نوآوری طرح تحقیق متقاعد کند.

به طور کلی نکاتی که برای تهیه یک پروپوزال تحقیقاتی خوب باید رعایت کنید، عبارتند از: «عملی باشید، متقاعدکننده باشید، پیوندهای گسترده‌تری ایجاد کنید، شفافیت را هدف بگیرید و قبل از نوشتن برنامه‌ریزی کنید». متقاعد کننده بودن به این معناست که محقق باید بتواند اساتید دانشگاه را، آژانس های تامین مالی تحقیقات، موسسات آموزشی و ناظران را متقاعد کند که پژوهش ارزش دریافت تاییدیه را دارد.

هدف محقق باید به وضوح و به زبانی ساده بیان شود که تحقیق را به گونه ای توصیف کند که افراد غیرمتخصص بتوانند بدون استفاده از اصطلاحات تخصصی آن را درک کنند. پیشنهاد نه تنها باید نشان دهد که مبتنی بر درک هوشمندانه از بررسی تحقیقات صورت گرفته موجود است، بلکه نشان دهد که نویسنده به زمان مورد نیاز برای انجام هر مرحله از تحقیق فکر کرده است.

برای نوشتن یک طرح پژوهشی خوب باید گام های اصلی را سنجیده و محکم برداشته شود تا یک پروپوزال حرفه ای نوشته شود. گام های اصلی شامل موارد زیر می باشد:

1- انتخاب عنوان – چگونه یک عنوان خوب برای پروپوزال انتخاب کنیم.

همانطور که در بخش قبل بیان شد عنوان یکی از بخش های اصلی  پروپوزال نویسی می باشد. در انتخاب عنوان پروپوزال باید دقت کافی را داشته باشید زیرا بسیار اهمیت دارد. با توجه به اینکه پس از انتخاب عنوان تغییر نام عنوان بسیار سخت می باشد، از این رو سعی کنید یک عنوان جامع و کامل انتخاب کنید. نکاتی که باید در هنگام عنوان پروپوزال به آن توجه کنید شامل موارد زیر می باشند:

آموزش پروپوزال نویسی : نکات مهم در انتخاب عنوان پروپوزال و طرح پژوهشی

عنوان پروپوزال باید از نظر اندازه و تعداد کلمه کوتاه، مختصر و مفید باشد.

نباید تکراری باشد.

بخوبی بتوانید محتوای پژوهشی مورد نظر را پوشش دهد

عنوان پروپوزال نباید حالت سوالی داشته باشد و بهتر است از کلماتی از قبیل مطالعه، بررسی، محاسبه، تحلیل و مواردی از این دست استفاده شود.

هدف اصلی تحقیق را باید در عنوان پروپوزال مشاهده کرد.

باید در عنوان متغییرها (متغییرهای مستقل و وابسته) تا حد الامکان ذکر شود.

اگر قصد دارید روی شرکت یا سازمان خاصی پژوهش خود را انجام دهید باید نام شرکت، سازمان و.. در عنوان بیان شود یا از کلمه، مطالعه موردی: شرکت (اسم شرکت یا سازمان و…) بیان شود.

روش های مختلفی برای انتخاب عنوان وجود دارد انتخاب عنوان بر اساس مقاله بیس یکی از بهترین روش ها می باشد. 

آموزش پروپوزال نویسی به صورت حرفه ای

کلام آخر در آموزش پروپوزال نویسی به صورت حرفه ای

پروپوزال نویسی به عنوان یکی از گام های مهم در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که زیربنای انجام پایان نامه می باشد. در صورتی که بتوانید یک پروپوزال خوب بنویسید می توانید یک پایان نامه خوب هم ارائه دهید. اگر برای انجام پروپوزال در مقاطع مختلف تحصیلی به کمک نیاز دارید؟ اگر چنین است، موسسه لندتز ما یک تیم مجرب و متخصص را برای کمک به انجام پروپوزال و آموزش پروپوزال نویسی به صورت حرفه ای با کیفیت فراهم می کند. فرآیند چند وجهی ما کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تنها بهترین نتایج حاصل می شود. از تحقیقات جامع گرفته تا ویرایش دقیق، ما در هر پروژه – چه بزرگ و چه کوچک- برای برتری تلاش می کنیم! با چندین دهه تجربه ترکیبی در کمربند ما، هیچ وظیفه ای برای ما خیلی پیچیده نیست. اجازه دهید ما از همه آن مراقبت کنیم در حالی که شما بر آماده شدن برای امتحانات آینده تمرکز می کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *